تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

سری ششم نکات طلایی در Civil 3D

  در این بخش سری ششم نکات جدید راجع به Civil 3D ذکر خواهد شد. مشکلات خود در Civil 3D را در قسمت نظرات این بخش ذکر نمایید تا به آنها رسیدگی شود.

  51. یکی از روش های ویرایش عوارض Civil 3D، ویرایش اسناد LandXML است. در این فایل می توانید روش کار را بیاموزید. 


  52. امروزه کارهای طراحی مربوط به یک پروژه، گستره­ ی فراوانی دارد و امکان اینکه یک نفر بتواند تمامی اهداف پروژه را طی یک ترسیم، ارائه نماید؛ نیست. حتی در مواردی که پروژه کوچک بوده و طراح یک نفر باشد، تقسیم طرح به اجزای مختلف، قابلیت طرح را بالا می­برد.

  در این شماره، مراجع خارجی و به خصوص Data Shortcut ها معرفی می شوند. فایل آموزشی مربوط را می توانید از این آدرس (با کمی تغییر) دانلود نمایید.


  53. کنترل نقشه ها قبل از ارائه ی گزارش به پیمانکار از مطالب مهمی است که طراحان همیشه درگیر آن بوده اند و یکی از بزرگترین دعدعه های پیمانکاران است! همیشه یک چک نهایی، اطمینان بیشتری به نقشه های ارائه شده می دهد. در Civil 3D ابزاری به نام Mapcheck وجود دارد که با استفاده از برچسب ها، یک چک و گزارش نهایی از کار را در اختیارمان قرار می دهد. در این آدرس می توانید روش کار با این ابزار جالب را بیاموزید.


  54. همانطور که می دانید منحنی بروکنر خط پخش و یا خط توزیعی است که باصرفه­ ترین حمل خاک را ایجاب کند. در فایل پیوست، روش تولید و متعادل کردن منحنی بروکنر آموزش داده شده است. این فایل را می توانید از این آدرس دانلود کنید. ضمن این کار، روش محاسبه ی احجام به روش پروژه نیز آموزش داده می شود. همراه این فایل، ترسیم ساده ای است که از آن می توانید در متعادل کردن بروکنر استفاده نمایید.
  55. در طراحی مسیر، نکات مهمی لازم است مورد توجه قرار گیرند از جمله اینکه نحوه ی اتصال اجزای مسیر به یکدیگر چگونه است. در این مورد قیدهای تلاقی راه گشای ما خواهند بود. فایل آموزشی این نکته را می توانید از این آدرس دانلود نمایید.
  56. یکی از بهترین روش های یادگیری مفاهیم، استفاده از روش های درک تصویری است. در این پست، چند انیمیشن و فلاش بسیار ساده معرفی شده اند که به درک مفاهیم مهمی نظیر دِور، فاصله ی دید، فاصله ی توقف و چند مورد دیگر می پردازند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید: http://en.wikibooks.org/wiki/Fundamentals_of_Transportation توجه نمایید که برای اجرای برخی از موارد لازم است فلش پلیر نصب شده باشد.

  57. یکی از معروفترین کتاب ها در زمینه ی آموزش Civil 3D که توسط شرکت اتودسک به چاپ رسیده است، کتاب AutoCAD® Civil 3D® 2014 Essentials می باشد. در این کتاب به تمامی جنبه های نرم افزار نگاهی کاربردی و مناسب دارد. زبان این کتاب نیز به حدی ساده است که اگر مقدار کمی نیز به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید قادر خواهید بود از ان استفاده ی کافی را ببرید.
  سالهای متمادی است که این کتاب به چاپ می رسد و دلیل معرفی این کتاب در این شماره نیز به دلیل چاپ بر اساس ورژن جدید Civil 3D یعنی Civil 3D 2014 می باشد. معرفی بیشتر را به خود کتاب واگذار می کنم. این کتاب را می توانید از این آدرس دانلود نمایید.
  همچنین برای دریافت فایل های تمرینی و نیز ویدیوهای آموزشی مربوط به این کتاب، می توانید به این آدرس مراجعه نمایید.

  58. برای برگرداندن Civil 3D به تنظیمات پیش فرض و اولیه، مراحل زیر را پیش بگیرید:
  (توجه: قبل از انجام این عمل، می توانید از تنظیمات خود در سربرگ Profiles از پنجره ی Options، خروجی بگیرید)
  1. از منوی Start ویندوز، بر روی Run کلیک کنید و یا آنکه کلیدهای پنجره و R را همزمان فشار دهید.
  2. دستور Regedit را در کادر فرمان وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.
  3. در محیط Registry Editor، با توجه به ورژن نرم افزار نصب شده، پوشه (کلید) زیر را بیابید و آنرا حذف کنید:
  برای Civil 3D 2014:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Autodesk\AutoCAD\R19.1\ACAD-D000:409

  برای Civil 3D 2013:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Autodesk\AutoCAD\R19.0\ACAD-B000:409


  برای Civil 3D 2012:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Autodesk\AutoCAD\R18.2\ACAD-A000:409


  برای Civil 3D 2011:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Autodesk\AutoCAD\R18.1\ACAD-9000:409


  برای Civil 3D 2010:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Autodesk\AutoCAD\R18.0\ACAD-8000:409 

  پنجره ی Registry Editor را ببندید و Civil 3D را اجرا کنید. پس از مدتی، نرم افزار با تنظیمات اولیه لود می شود.

  59. در این شماره، روش ورود اطلاعات و سرشکنی شبکه های ژئودتیکی و پیمایش ها را قرار دادم. همراه با این فایل، یک فایل مربوط به محاسبات سرشکنی شبکه را نیز قرار دادم تا دوستانی که علاقه مند هستند به فرمول های مربوط به محاسبات نیز دسترسی داشته باشند. از این فرمول ها می توانید در محیط های برنامه نویسی نظیر متلب، برنامه های کاربردی و مفیدی بنویسید. همچنین یک تمرین نیز همراه با فایل پیوست شده است که از آن می توانید در حل یک پیمایش به صورت کمترین مربعات بهره ببرید. فایل ها را می تونید از این آدرس دریافت کنید.

  60. به عنوان آخرین نکته از سری نکات ششم، به یکی از مهمترین بحث های مربوط به محاسبات احجام کوریدور پرداخته ام که امیدوارم مورد استفاده واقع شود. در این شماره، به بحث مربوط به محاسبات احجام مصالح به کار رفته در کوریدور به صورت مبسوط پرداخته شده است. همزمان با آموزش این نکته، به معرفی سه زیراسمبلی بسیار مهم نیز پرداخته ام و جزئیات مربوط به آنها بررسی شده است. به اضافه ی فایل آموزشی، یک فایل ترسیمی نیز با فرمت Civil 3D 2012 پیوست شده است. این فایل در واقع تمام شده ی تمرین مربوط به آموزش است. بهتر است یک کپی از این فایل ترسیمی تهیه کنید به غیر از کوریدور و سطح زمین طبیعی، تمامی جزئیات دیگر را حذف کنید، سپس همراه با آموزش، احجام را بدست آورید. فایل ها را می توانید از این آدرس دریافت کنید.
  به دو نکته ی زیر در فایل های پیوست شده توجه کنید:
  1. در قسمت Compute Material Volume، سطح زیراساس، به عنوان سطح Datum انتخاب شده است. از این سطح برای محاسبه ی مقدار حجم زیراساس استفاده کنید و یک سطح دیگر با نام Datum از کوریدور استخراج کرده، باندری آنرا نقطه ی Daylight انتخاب کنید. حال می توان از سطح جدید تولید شده، در محاسبات احجام خاکی استفاده کرد.


  2. اگر به قسمت شانه ی اسمبلی زوم کنید متوجه خواهید شده که در فایل پیوستی، من مقدار ضحامت Pave1 را در شانه صفر قرار دادم و در واقع، آسفالت شانه تنها شامل Pave2 است. این امر سبب ایجاد اختلافی در مقدار احجام بین دو روش اول و دوم می شود.
  بهتر است برای شانه و قسمت سواره رو از سطوح متفاوتی استفاده شود که این کار به عهده ی خواننده گذاشته شده است. در هر صورت برای محاسبه ی متریال ها، روش دوم ارجحیت دارد.
  از آقایان کریمی و محمد تشکر می کنم که در قسمت نظرات، این مطالب را عنوان کردند. دوستان توجه کنید که در صورت مشاهده ی هرگونه تناقض در فایل ها، حتماً گوشزد کنید تا بررسی شده و رفع گردد.

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : فایل ,civil ,توانید ,animation ,مربوط ,آدرس ,university faculty ,oregon state ,flash animation ,state university ,hkey current ,state university faculty ,oregon state university ,students flash animation ,animation stopping sight ,
  سری ششم نکات طلایی در Civil 3D

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر